Internetowa giełda części

Aktualności

Zmiany w przepisach. Surowe kary!

16-04-2015

Nowe kary już funkcjonują! Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podpisało nowelizację kodeksu karnego i bardzo surowo zabrało się za polskich kierowców nieprzestrzegających kodeksu drogowego. Konsekwencje są znacznie ostrzejsze niż do tej pory. Zobacz, za co grozi 800 zł, lub nawet 1000 zł mandatu.

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało nowy system kar, które poniosą kierowcy złapani na łamaniu przepisów drogowych. Zmiany już obowiązują – rozporządzenie w sprawie wysokości kar za wybrane wykroczenia ma dostosować przepisy dotyczące mandatów do zmian w prawie, które nastąpiły w 2014 roku.

 

Parkowanie

 

Parkowanie w miejscu niedozwolonym generuje obecnie mandat w wysokości 300 zł, natomiast pozostawienie samochodu na miejscu dla niepełnosprawnych użytkownikom do tego nieuprawnionym wzrosło z 500 zł na 800 zł. Za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową ma także grozić dodatkowy mandat w wysokości 300 zł.

 

Prędkość

 

Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym prawo jazdy zostanie odebrane użytkownikowi przekraczającemu przepisy na 3 miesiące. Uwaga! Dokument na miejscu będzie zatrzymywał kontrolujący funkcjonariusz policji. W momencie, kiedy kierowca bez prawa jazdy będzie nadal prowadził samochód, okres kary może zostać wydłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia auta w trakcie wciąż obowiązującej kary, użytkownik może zostać nawet dożywotnio pozbawiony prawa jazdy.

 

Przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie niezabudowanym ma skutkować mandatem w wysokości 20 proc. średniej pensji, czyli około 760 zł. W przypadku terenu zabudowanego byłoby to 40 proc. - czyli ponad 1500 zł.

 

Kontrola trzeźwości

 

Użytkowników prowadzących samochód pod wpływem alkoholu czeka kara nawet dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdu – przede wszystkim w przypadku kierowców, którym zdarzyło się  jechać na podwójnym gazie nie pierwszy raz.

 

Kierowcy, którzy prowadzili w stanie nietrzeźwości, będą obligatoryjnie pozbawiani przez sąd uprawnienia do kierowania pojazdami. Gdy zostaną złapani po raz pierwszy, utracą prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat, a recydywiści – dożywotnio. Oprócz tego sąd będzie orzekał obowiązek wpłaty na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym, która ma wynosić od 5 do 10 tys. złotych.

 

Osoby z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów będą mogły ubiegać się o zniesienie dożywotniej kary, o ile sąd uzna, że nie zagrażają one bezpieczeństwu. Warunkiem ma być jednak wyposażenie samochodu w blokadę alkoholową. Urządzenie takie ma uniemożliwić uruchomienie silnika, gdy poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie 0.1 mg alkoholu w 1 decymetrze sześciennym.

 

Brak dokumentów

 

Osoba nie posiadająca prawa jazdy lub w przypadku, gdy ma przy sobie prawo jazdy niewłaściwej kategorii i wsiądzie za kierownicę bez uprawnień, popełni wykroczenie za które grozi 500 zł mandatu. Nowa ustawa wprowadza także obowiązkowe badania psychologiczne skierowane do osób, którym odebrano prawo jazdy w wyniku przekroczenia dozwolonej liczby punktów karnych. Uwaga! W przypadku, kiedy użytkownik przewozi więcej osób niż wynika to z dokumentów samochodu, prawo jazdy może zostać odebrane nawet na trzy miesiące.

 

Użytkownicy Quadów

 

Nowelizacja ustawy objęła także miłośników quadów. Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się tzw. czterokołowcem  bez kasku. Stuzłotowy mandat otrzymają także użytkownicy, którzy przewożą pasażera bez kasku.

 

Kierowcy ciężarówek

 

Wyższe mandaty przewidziano także dla kierowców ciężarówek. Za wjazd na ulicę z zakazem wjazdu dla ciężarówek lub złamanie zakazu wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie kara będzie większa o 150 zł i wyniesie 500 zł.

 

Rowerzyści

 

Projekt zmian reguluje także kwestie mandatów dla nietrzeźwych rowerzystów. Zgodnie z nowym  rozporządzeniem, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

 

Piesi

 

Od 31 sierpnia 2014 roku wprowadzono obowiązek noszenia elementów odblaskowych dla pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku. Brak odblasków skutkuje mandatem w wysokości 100 złotych.

 

Autor: Robert Juszcz, AutoParto.pl

lista aktualności

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.