Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Jak przygotować samochód do zimy?

28-10-2013

Zima to najbardziej wymagająca pora roku nie tylko dla kierowców, ale również dla samochodów. Jak zatem skutecznie przygotować auto na zimę?

 

jak przygotować samochód na zimęZima z wielu powodów stanowi najtrudniejszy okres dla kierowców oraz pojazdów. Śliskie, zaśnieżone drogi, niskie temperatury oraz krótsze dni sprawiają, że koncentracja kierowców nie zawsze stoi na odpowiednim poziomie. Na drogach często zalega sól oraz piasek, a te dwa materiały mogą mieć decydujący wpływ na szybsze zużywanie się karoserii samochodowej oraz niektórych elementów podwozia. Istnieje jednak kilka praktycznych porad, które pomogą w odpowiednim przygotowaniu się do zimy.

 

Podstawową rzeczą, o którą musimy zadbać przed nadejściem zimy jest zmiana ogumienia – z letniego na zimowe. Opony zimowe są znacznie lepiej przygotowane do podróżowania w niskich temperaturach, przez co o wiele lepiej spisują się w zakrętach, zapewniają krótszą drogę hamowania oraz większą kontrolę nad samochodem. Pewną alternatywę dla opon zimowych stanowią opony całoroczne, które z roku na rok tworzone są według coraz doskonalszych rozwiązań, ale nawet opony uniwersalne nie będą się zachowywać tak dobrze zimą, jak ogumienie typowo do tego przeznaczone.

 

Przed nadejściem zimy warto zatroszczyć się także o wymianę wycieraczek na nowe. Tą najmroźniejszą porą roku wycieraczki samochodowe narażone są na znacznie intensywniejszą eksploatację. Nowe wycieraczki bezprzegubowe stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych wycieraczek dlatego m.in. ze względu na ich właściwości oraz atrakcyjną cenę warto rozważyć ich zakup. Oprócz tego należy dokładnie zbadać poziom zużycia naszego akumulatora. Obecnie nie produkuje się już tak wytrzymałych i odpornych na działanie niskich temperatur akumulatorów, więc warto regularnie kontrolować ich stan. Akumulator, z którym mieliśmy problemy już latem najprawdopodobniej będzie sprawiał jeszcze większe problemy zimą. Nie zapomnijmy także o sprawdzeniu świec żarowych (obecnych w silnikach diesla), gdyż ich niewłaściwa praca jest w stanie spowodować problemy z rozruchem wysokoprężnych jednostek napędowych.

 

Niskie temperatury panujące zimą sprawiają, że nie powinniśmy zapomnieć także o zmianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Tu decydującym czynnikiem, jakim powinniśmy się kierować przy jego zakupie jest temperatura zamarzania – im niższa, tym lepiej. Płyn do spryskiwaczy można nabyć na każdej stacji benzynowej i w zdecydowanej większości hipermarketów. Podobnie pamiętajmy o wymianie płynu chłodniczego. Wielu kierowców w naszym kraju ma zwyczaj wlewania do chłodnicy wody na czas upałów, a jeśli zapomnimy o zmianie wody na płyn chłodniczy o niskiej temperaturze krzepnięcia to będziemy prawdopodobnie musieli rozglądać się za nową chłodnicą.

Autor: Robert Juszcz, AutoParto.pl

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.