Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Kasacja samochodu - jak przeprowadzić?

05-11-2012

Gdy samochód uległ poważnym uszkodzeniom lub jest mocno zaawansowany wiekowo, co chwila się psuje i nie opłaca się go z punktu finansowego naprawiać właściciel najczęściej decyduje się go pozbyć.

 

Pierwszą myślą jest odsprzedanie pojazdu osobie trzeciej i pozbycie się problemu na stałe. Niestety najczęściej samochodu utrzymanego w mizernym stanie technicznym ze względu na niski poziom zainteresowania nie udaje się sprzedać. Co wtedy? Według polskiego prawa jedyną legalną opcją pozbycia się samochodu na stałe jest kasacja. Nie wszyscy o tym wiedzą narażając się na poważne konsekwencje prawne. Z danych statystycznych jasno wynika, że mała ilość wyrejestrowanych samochodów trafia do kasacji. W 2009 roku z ponad miliona aut przeznaczonych do likwidacji trafiło zaledwie 250 tysięcy. Liczba ta niecałe ¼ wszystkich całości. Co się stało z resztą?

 

Według ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji samochód, którego właściciel chce się definitywnie pozbyć trzeba oddać do stacji zajmującej się demontażem pojazdów lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów. Właściciel pojazdu jest zobowiązany zabrać ze sobą dowód osobisty, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, o ile została wydana. Gdy pozbędziemy się auta otrzymamy zaświadczenie o utylizacji pojazdu. Następnie, w przeciągu 30 kolejnych dni wraz z kompletem dokumentów, zaświadczeniem o utylizacji oraz tablicami rejestracyjnymi powinniśmy się zgłosić we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji i wyrejestrować samochód.

Złomowanie samochodu najczęściej nie jest opłacalne dla właściciela. Za kompletny pojazd przeznaczony do kasacji otrzymujemy najczęściej nie więcej niż kilkaset złotych. Przed zabiegiem  auto jest dokładnie ważone i jeżeli jego masa całkowita wynosi mniej niż 90% to za każdy kilogram mniej pobierana jest dodatkowa opłata.

 

Jest to główny powód, dla którego właściciele samochodów decydują się na alternatywne zabiegi dla kasacji pojazdu. Jednym z nich jest sprzedaż auta na części. Niewielu mechaników samochodowych wie o tym, że zabieg ten jest nielegalny. Części z wyrejestrowanego samochodu może wymontować jedynie licencjonowana stacja demontażu. Kary, które mogą zostać nałożone na tak działające osoby wahają się w granicach od 3 tys. do nawet 100 tys. złotych. Wniosek o ukaranie może zostać wystosowany zarówno przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jak i wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Warto więc w zakresie kasacji pojazdu działać zgodnie z prawem.

 

Autor: Robert Juszcz, AutoParto.pl

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.