Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Przygotowanie samochodu do jazdy nocą

29-10-2014

Jazda po zmroku wymaga większej koncentracji u kierowcy, niż za dnia. Aby zagwarantować sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego maksymalny poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy nocą, warto odpowiednio przygotować do tego nasz samochód.


Kierowca w ciemności widzi o wiele gorzej oraz mniej precyzyjnie ocenia odległość. Dodając do tego zmęczenie oraz senność, które wiążą się m.in. ze spadkiem koncentracji wydaje się, że niewiele trzeba, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Ważne jest zatem, aby za kółko zawsze siadać wypoczętym i zrelaksowanym. Oprócz tego należy odpowiednio przygotować samochód do jazdy po zmroku – takie działanie zwiększy poziom bezpieczeństwa podczas podróżowania nocą. W jaki sposób można to uczynić?


Pamiętajmy, aby zadbać o czystość świateł – zarówno przednich reflektorów, jak i lamp tylnych. Oprócz tego zagwarantujmy sobie jak najlepszą widoczność, poprzez oczyszczenie szyb. Nie zapomnijmy o prawidłowym ustawieniu przednich reflektorów – poprawi nam to w zauważalny sposób jakość podróżowania nocą, a oprócz tego zwiększy komfort jazdy innych uczestników ruchu, gdyż nieprawidłowe (najczęściej zbyt wysokie) ustawienie przednich świateł może ich oślepiać.


Po opuszczeniu terenu zabudowanego możemy korzystać ze świateł drogowych (tzw. „długich”). Mają one o wiele większy zasięg w porównaniu do świateł mijania, z których korzystamy podczas codziennej jazdy. Pamiętajmy jednak, aby przełączyć światła drogowe na światła mijania zaraz po tym, jak zobaczymy nadjeżdżający pojazd z naprzeciwka – w ten sposób nie oślepimy jego kierowcy. Niekiedy zdarza się, że kierowcy zapominają wyłączenia „długich” świateł – gdy widzimy taki pojazd nadjeżdżający z naprzeciwka, starajmy się za wszelką cenę unikać oślepienia, najlepiej spoglądać na prawą krawędź drogi, z której możemy stworzyć punkt odniesienia.


Nocą kluczowe wydaje się być zachowanie szczególnej ostrożności, dlatego warto delikatnie operować pedałem przyspieszenia, a oprócz tego zachować nieco większy dystans do poprzedzającego nas samochodu, niż zwykle. Poprzez gorszą widoczność w nocy kierowcy mają problemy z prawidłową oceną odległości oraz prędkości auta – warto o tym pamiętać.


Gdy czujemy się zmęczeni, najkorzystniej będzie zrobić sobie odpoczynek. Podczas takiego postoju zalecane są ćwiczenia, które pobudzą krążenie krwi i poprawią nasze samopoczucie. Do kontynuacji podróży powinniśmy wrócić dopiero wtedy, gdy czujemy się w pełni na siłach.

Autor: Robert Juszcz, AutoParto.pl

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.