Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Co zrobić z pękniętą szybą?

27-06-2013

Pękniętą szybę można naprawić albo wymienić. Druga metoda jest naturalnie o wiele kosztowniejsza, ale nie zawsze szyby nadają się do naprawy. Po czym rozpoznać, że nasza szyba może zostać naprawiona, a kiedy powinniśmy się zdecydować na zakup nowej?

Występują dwa, główne rodzaje szyb samochodowych – hartowane i laminowane. Zdecydowana większość szyb tylnych i bocznych to szyby hartowane podczas gdy przednie najczęściej są laminowane. Podział ten jest bardzo ważny ze względu na odmienne właściwości technologii w jakich dane szkło zostało stworzone.

Szyby hartowane w wyniku uszkodzenia najczęściej rozpadają się na wiele, drobnych kawałeczków. W takim przypadku oczywiście nie da się ich naprawić i jedynym wyjściem zostaje wymiana. Przy intensywniejszym kontakcie nawet niewielkie pęknięcia mogą sprawić, że szyby hartowane rozpadną się, więc nie należy ignorować żadnych uszczerbków na szybie tylko w możliwie najszybszym czasie wymienić ją na nową.

Inaczej wykonane są szyby laminowane, zwane także klejonymi. Na takich szybach będzie widać linie pęknięcia, a w niektórych przypadkach tzw. odpryski. Oczywiście, gdy mamy do czynienia z tzw. pajączkiem to nie ma innego wyjścia, aniżeli wymiana szyby na nową. Inaczej jest w przypadku niewielkich pęknięć i odprysków, które można stosunkowo tanio naprawić w taki sposób, że szyba nie utraci na swojej wytrzymałości.

Najnowsze techniki wykorzystywane przy naprawach szyb sprawiają, że specjaliści są w stanie przywrócić im stuprocentową wytrzymałość mechaniczną. Co ważne – usługi te idą w parze z ceną, gdyż przeważnie stanowią zaledwie 20-25% kosztów zakupu nowej szyby. Niestety nie wszystkie odpryski da się naprawić, a aby szyba została zakwalifikowana do naprawy musi spełniać określone kryteria. Średnica odprysku nie może przekraczać 25 milimetrów, a odległość od najbliższej krawędzi szyby musi wynosić przynajmniej 10 centymetrów. W przypadku rys, ich długość nie może przekraczać 10 centymetrów i podobnie jak w przypadku odprysków – odległość od krawędzi nie może wynosić więcej niż 10 centymetrów. Cała operacja wypełniania ubytków trwa zajmuje około godziny. Jeśli zdecydujemy się na zabieg naprawy szyby to warto korzystać z usług renomowanych warsztatów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt.

 

Autor: AutoParto.pl

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.