Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Naprawa mechanizmu wycieraczek

14-01-2016

Nieprawidłowo funkcjonujące, zacinające się, nieodprowadzające zanieczyszczeń wycieraczki to najgorsze, co może spotkać kierowcę podczas okresu jesienno-zimowego. Niekiedy wymiana piór na nowe nie daje oczekiwanych efektów. W takim przypadku usterek należy szukać po stronie mechanizmu. Czy można go naprawić?

 

Mechanizm wycieraczek zbudowany jest z silnika elektrycznego, przekładni i układu drążków. Wszystko to sprawia, że ramiona i pióra wycieraczek poruszają się po powierzchni szyby. Na szczęście układ rzadko ulega awariom, ale zdarza się, że w przypadku niektórych modeli samochodów mechanizm zawodzi. Zanim zdecydujecie się na zakup nowego mechanizmu warto sprawdzić, czy nie da się go naprawić.

 

Jak rozpoznać i naprawić usterkę?

 

Naprawa mechanizmu wycieraczekDiagnoza uszkodzonego mechanizmu jest stosunkowo prosta. Po uruchomieniu wycieraczek z okolic podszybia słychać hałas i hurgotanie – zwykle wina łożysk silnika. Niestety, w większości przypadków producenci nie przewidzieli wymiany łożysk, tylko całego mechanizmu. Niektóre modele zostały jednak wyposażone w typowe łożyska, które można kupić w sklepie lub sieci – wystarczy je wymienić. Awarie często dotyczą także trzpieni w drążkach. Objawem ich zatarcia będzie wolna praca wycieraczek i brak powrotu do pierwotnego położenia w momencie ich wyłączenia. W takim przypadku należy wyjąć cały mechanizm, rozłączyć współpracujące ze sobą elementy i dokładnie nasmarować wszystkie podzespoły.

 

Uszkodzeniu często ulega także tylna wycieraczka. Wynika to z faktu, że kierowcy bardzo rzadko jej używają (nawet w okresie jesienno-zimowym). Z tego względu w tylnej wycieraczce może zapiec się trzpień, który porusza ramieniem wycieraczki. Opór jest zwykle zbyt duży i dochodzi do sytuacji w której metalowy ślimak niszczy zęby koła. Koła nie znajdziemy niestety w ofercie sklepów motoryzacyjnych bowiem nie występuje ono jako część zamienna. Jeżeli jesteście w stanie zrezygnować z tylnej wycieraczki na jakiś czas, to możecie zregenerować ten element i wymienić uszczelki. W przeciwnym wypadku należy wymienić cały mechanizm.

 

Nie udało się naprawić?

 

Jak widać wszelkie objawy psującego się mechanizmu wycieraczek są stosunkowo łatwe do zauważenia a drobnych napraw można dokonać samodzielnie. Niekiedy nie da się jednak naprawić uszkodzonych elementów. Jeżeli do tego dojdzie lub gdy naprawa nie przyniesie oczekiwanych efektów, należy kupić nowy mechanizm. Nie jest to droga inwestycja, a bez wątpienia niezwykle istotna dla bezpieczeństwa na drodze.
 

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.