Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Uszkodzony bagnet oleju

03-06-2016

Każdy kierowca wie, że do sprawdzenia poziomu oleju w silniku służy bagnet pomiarowy. Bagnet lub miarka pomiarowa oleju posiada wygrawerowane linie, które odpowiadają minimalnym i maksymalnym wartościom miski olejowej. Czy bagnet oleju może ulec nieodwracalnej awarii?

 

Uszkodzeniu może ulec każdy element auta, w tym miernik oleju. Co prawda zdarza się to bardzo rzadko, by miarka oleju uległa trwałemu uszkodzeniu, ale w historii motoryzacji i takie sytuacje miały miejsce. Jeżeli przez przypadek złamałeś lub uszkodziłeś bagnet olejowy - nie panikuj, to nie koniec świata.

 

Budowa miarki olejowej

 

Typowy miernik poziomu oleju wykonuje się w postaci długiego bagnetu, który osadzony zostaje w tulei prowadzącej. Element posiada, u góry, wygodny uchwyt, który umożliwia zatkanie tulejki oraz skalę pomiarową. Bagnet oleju sięga do miski olejowej, co pozwala kierowcy kontrolować poziom oleju silnikowego.

 

Problematyczne uszkodzenie

 

Uszkodzenie miarki poziomu oleju to raczej niegroźna usterka, która ma jednak duży wpływ na komfort jazdy. Z racji, że najczęściej dochodzi do złamania bagnetu, urwany kawałek może generować uporczywy hałas podczas jazdy. Elementy uszkodzonego miernika najlepiej jak najszybciej wydostać na zewnątrz i to już w momencie, gdy dojdzie do jego złamania. Następnie należy kupić nowy bagnet oleju, by móc prawidłowo kontrolować poziom oleju.

 

Zamiennik lub używka

 

Zaleca się, by kupić produkt zamienny OE. To miarka poziomu oleju, która wyprodukowana została w tych samych fabrykach, w których powstają podzespoły przeznaczone na montaż fabryczny popularnych marek samochodowych. Używany miernik oleju to także nienajgorszy pomysł i co najważniejsze zgodny z prawem.

 

Podstawowa różnica między ww. sprowadza się do ceny. Za używkę zapłacimy mniej, ale nie jest to na tyle duża różnica, by kierować się w tym przypadku kosztami zakupu. Ponadto szukając używanego bagnetu oleju można trafić na kłopot z doborem kompatybilnego modelu. Kupując nowy miernik poziomu oleju silnikowego, takiego problemu kierowca nie uświadczy.

 

Istotna kontrola poziomu oleju

 

Na koniec przypominamy, że regularne sprawdzanie poziomu oleju powinno być dla każdego kierowcy rutynową czynnością. Niedobór oleju powoduje bowiem niedostateczne smarowanie, co może doprowadzić do zwiększonego tarcia między poszczególnymi elementami silnika, czego skutkiem będą z kolei poważne usterki i niekiedy potrzeba przeprowadzenia kosztownego remontu jednostki napędowej.

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.