Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Sprawny układ hamulcowy gwarantem Twojego bezpieczeństwa

25-08-2016

Układ hamulcowy jest zbudowany z wielu elementów i jak w większości urządzeń mechanicznych niektóre z nich mogą odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Powoduje to zmniejszenie efektywność skutecznego hamowania, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. O niektórych problemach z układem hamulcowym dowiadujemy się zazwyczaj w sytuacji, gdy sprawne hamulce są nam naprawdę potrzebne. Dlatego też regularne przeglądy, naprawy i konserwacja hamulców są tak niezwykle ważne. Chodzi przecież o zdrowie i życie nasze, naszych najbliższych oraz innych uczestników ruchu drogowego.

 

Sprawny układ hamulcowy gwarantem Twojego bezpieczeństwaRegularna diagnostyka, serwisowanie i konserwacja

 

W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowego działania układu hamulcowego w naszym samochodzie, warto udać się do najbliższego serwisu lub stacji kontroli pojazdów. Tylko tam specjaliści są w stanie zdiagnozować niektóre trudne do rozpoznania na pierwszy rzut oka usterki (np. awaria pompy hamulcowej lub korektora siły hamowania).

 

Czyszczenie oraz odpowiednia konserwacja hamulców tarczowych powinny zostać przeprowadzone zawsze przed wymianą klocków lub tarcz hamulcowych. Gwarantem skuteczności działania układu hamulcowego są przede wszystkim sprawnie działające zaciski hamulcowe oraz ich prowadnice, prawidłowe  umiejscowienie tarcz hamulcowych tak, aby idealnie przylegały do powierzchni piast kół, a także właściwe zamontowanie klocków w zaciskach hamulcowych.

 

Jakie czynności należy wykonać w celu przeprowadzenia prawidłowej konserwacji hamulców tarczowych?

  • kontrola ruchomości zacisków w ich prowadnicach,
  • sprawdzenie prawidłowości siły przykręcenia jarzm zacisków do zwrotnic,
  • monitoring swobody ruchu tłoczków w zaciskach hamulcowych,
  • sprawdzenie całości uszczelnień tłoczków,
  • kontrola śladów jakichkolwiek wycieków,
  • sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym,
  • monitoring grubości i równomierności zużywania się okładzin hamulcowych oraz tarcz hamulcowych.

O czym jeszcze należy zawsze pamiętać?

 

W przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni wymienić elementy cierne w układzie hamulcowym samochodu, a więc tarcze hamulcowe, klocki czy też szczęki hamulcowe, wymieniajmy je zawsze kompletami na obu kołach jednej osi. Podczas wymiany tarcz hamulcowych należy również założyć nowe klocki, aby nie zniszczyć świeżo założonych tarcz. Bardzo ważna jest również regularna wymiana płynu hamulcowego. Powinno się to robić średnio co dwa lata. I najważniejsze. Nigdy nie oszczędzajmy na elementach układu hamulcowego. To on ratuje nam życie wyhamowując samochód z dużych prędkości.

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.