Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Jak wymienić reflektor w samochodzie - porady

27-09-2016

Z reguły wszystko wydaje się banalnie proste. W końcu to tylko reflektor, więc jego wymiana nie powinna przysporzyć zbyt wielu problemów. Niestety, ale o ile zakup i dobór odpowiedniego reflektora bywa prosty, to jego wymiana potrafi niektórym sprawić wiele trudności. Dlaczego?

 

Zacznijmy od tego, że nie każdy posiada odpowiednie doświadczenie w mechanice samochodowej. Nie ujmując nikomu, ale bywają i tacy kierowcy, którzy nie potrafią samodzielnie wymienić np. wycieraczki samochodowej. Tymczasem wymiana reflektorów bywa czasami bardziej skomplikowana.

 

Jak wymienić reflektor w samochodzie – poradyCo należy mieć na uwadze przed wymianą?

 

Wymiana reflektora samochodowego to czynność, której przebieg zależy w dużej mierze od konkretnego modelu samochodu. Niekiedy wystarczy odkręcić kilka śrub mocujących i po prostu wyjąć stary reflektor z nadwozia samochodu, po czym zastąpić go nowym. Czasami jednak konieczny będzie także demontaż pozostałych, sąsiednich elementów auta. W niektórych samochodach trzeba będzie nawet zdemontować przedni zderzak, by móc uzyskać dostęp do mocowania reflektora.

 

Jak wymienić reflektor w samochodzie?

 

Niezależnie od sposobu mocowania, wymianę należy zawsze rozpocząć od odłączenia zasilania i rozpięcia kostki elektrycznej. Następnie można przystąpić do wykręcania śrub i poluzowania pozostałych elementów, które mocują reflektor do nadwozia. Wówczas można ostrożnie wyjąć reflektor na zewnątrz samochodu.

 

Montując nowy reflektor samochodowy warto wymienić przy okazji żarówki w obu lampach. Nie jest to konieczne, jednak rozsądne z racji łatwego i szybkiego dostępu. Przy montażu reflektora pamiętajmy, by prawidłowo podłączyć wszystkie przewody. Po przykręceniu śrub mocujących należy jeszcze odpowiednio ustawić reflektor, by świecił on pod prawidłowym kątem i nie oślepiał pozostałych uczestników ruchu drogowego.

 

Co jeszcze  jest ważne?

 

Podczas zakupów pamiętajmy, że reflektor samochodowy powinien zgodnie z prawem posiadać znak homologacji europejskiej (litera 'E' na kloszu). W skrócie oznacza to, że reflektor został dopuszczony do ruchu drogowego. Brak homologacji może skutkować oślepianiem innych kierowców i może spowodować zatrzymanie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli policyjnej.

 

Na koniec jeszcze drobna uwaga. Zanim zdecydujemy się na zakup, demontaż i montaż reflektora samochodowego, zajrzyjmy do instrukcji obsługi samochodu. Producent podaje tam informację względem tego, jaki model reflektora będzie kompatybilny z naszym samochodem, a także podaje instrukcję demontażu i montażu nowego podzespołu. Może się to okazać całkiem pomocne.

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.