Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Jak bezpiecznie naładować akumulator - najlepsze sposoby

21-11-2016

Każdy akumulator samochodowy można ładować w aucie i po za nim. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się naładować baterię samochodu, należy wiedzieć jak robić to skutecznie i co najważniejsze – bezpiecznie.

 

Jak bezpiecznie naładować akumulator - najlepsze sposobyBezpieczne ładowanie akumulatora samochodowego jest bardzo ważne, bowiem w bardzo łatwy sposób można zniszczyć baterię. Mało tego, niekiedy może nawet dojść do wybuchu baterii. Jak bezpiecznie naładować akumulator? Sprawdźmy...

 

Ładowanie akumulatora kablami

 

Zima tuż, tuż, a mroźne poranki i wieczory nie mają dobrego wpływu na auta. Niemal każdemu kierowcy przydarzyła się podczas zimy taka sytuacja, kiedy rano wsiada do samochodu, który po prostu nie chce odpalić. Przyczyna? Padł akumulator...

 

Taka sytuacja to jednak nie koniec świata. Najlepiej będzie, jeżeli w bagażniku będziemy posiadać kable do akumulatora. Podstawowy zestaw można kupić już za zaledwie 30 złotych na każdej stacji benzynowej i w sklepach motoryzacyjnych.  By podładować baterię, będziemy potrzebować jednak drugiego auta.

 

Jak podłączyć kable, by naładować akumulator?

 

Przy ładowaniu kablami bardzo istotny jest moment podłączania przewodów rozruchowych. Trzeba bowiem uważać, by nie zrobić zwarcia, a także upewnić się, że akumulator nie zamarzł, bo grozi to wybuchem. Każdy przewód ma oznaczenie plus/minus – tak samo uchwyty na akumulatorze. Zasada podpinania kabli jest prosta – najpierw plus do plusa, a potem minus do minusa (w obu samochodach).

 

Po podpięciu kabli odpalamy samochód ze sprawnym akumulatorem. Należy poczekać kilka minut, po czym spróbować uruchomić silnik w drugim aucie. Jeżeli się uda, odpinamy kable w odwrotnej kolejności, tj. najpierw minus, a potem plus. Pamiętajmy, by nie gasić silnika, bo akumulator naładuje się tylko na chwilę i po niedługim czasie konieczne byłoby ponowne podpinanie kabli i jego ładowanie.

 

Ładowanie akumulatora przy pomocy prostownika

 

Prostownik pozwoli w pełni naładować akumulator samochodowy. Prostownik do ładowania akumulatora kupimy w dobrych sklepach motoryzacyjnych i na niektórych stacjach benzynowych. By bezpiecznie naładować baterię przy pomocy prostownika należy zastosować się do kilku istotnych zasad.

 

Zacznijmy od tego, że akumulator zaleca się ładować w piwnicy lub garażu ze względu na szkodliwe, łatwopalne opary, które wydzielają się podczas ładowania. Po wyjęciu akumulatora zakładamy na niego uchwyty – podobnie jak w przypadku kabli plus do plusa, minus do minusa. Ustawiamy odpowiednie napięcie dla naszego urządzenia (zwykle 12 V) i podłączamy prostownik do prądu. Baterię, do ładowania, najlepiej pozostawić na około 10 godzin.

 

Na koniec ostrzeżenie. Nie zapominajmy, że podczas pracy z akumulatorem zabrania się używania wszelkich źródeł ognia. Dlatego, dla świętego spokoju, nawet papierosy i zapalniczkę warto pozostawić w innym pomieszczeniu, bowiem opary wydzielane podczas ładowania akumulatora to łatwopalne środki. Do tragedii wystarczy więc niewiele – miejmy to na uwadze.

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.