Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Wymiana deski rozdzielczej - praktyczne porady

01-03-2017

Deska rozdzielcza w Twoim samochodzie znajduje się w opłakanym stanie? Nie ma się co załamywać i od razu szukać nowego auta. Po prostu warto zastanowić się nad wymienieniem deski rozdzielczej, zwłaszcza w przypadkach, gdy pozostałe elementy samochodu nadal mają się dobrze. Wymiana deski nie należy do trudnych i można jej dokonać samodzielnie.

 

Deskę najlepiej kupić na rynku części zamiennych, choć i na rynku wtórnym można znaleźć zadbane egzemplarze. Koszt zakupu deski rozdzielczej nie należy do wysokich, dlatego to jeden z najlepszych sposobów na odświeżenie wnętrza samochodu.

 

Wymiana deski rozdzielczejMocowanie deski rozdzielczej

 

Z reguły mocowania deski rozdzielczej w większości samochodów będą bardzo podobne. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę najbardziej popularne grupy samochodów, jak np. Audi, Volkswagen i np. Peugeot. Zanim zabierzemy się za demontaż, należy koniecznie odłączyć akumulator i przygotować zestaw śrubokrętów.

 

Demontaż starej deski

 

Demontaż deski rozdzielczej rozpoczynamy od wykręcenia trzech śrubek od dołu osłony, co pozwoli pozbyć się osłony stacyjki. Później należy wyjąć poduszkę powietrzną i zdemontować kierownicę, manetki oraz koniecznie odpiąć wiązkę, która się przy nich znajduje. Dopiero wtedy można odkręcić zegary, kratki nawiewów, przełączniki świateł, osłonę nóg kierowcy, radio i pozostałe elementy, które znalazły się na desce rozdzielczej auta.

 

Na demontaż deski rozdzielczej potrzebne będzie około 3 godzin. Bardziej doświadczeni majsterkowicze zapewne zdemontują deskę nieco szybciej.  Dokładna kolejność demontażu poszczególnych elementów deski powinna być następująca: zegary, kratki nawiewów, przełączniki świateł, osłona nóg kierowcy, maskownica bezpieczników, schowek, wtyczki immobilajzera, konsola środkowa i uchwyt na kubek, panel ogrzewania, mieszek zmiany biegów, schowek pasażera, radio i osłony podszybia.

 

Montaż nowej deski rozdzielczej

 

Podczas składania deski rozdzielczej dosyć istotna będzie odpowiednia kolejność montowania poszczególnych elementów deski rozdzielczej. Niestety, ale w przypadku niektórych aut zgubienie odpowiedniej kolejności będzie skutkować brakiem możliwości montażu któregoś z elementów deski rozdzielczej.

 

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Pamiętajmy, by składać deskę bardzo dokładnie i obchodzić się z jej poszczególnymi elementami delikatnie. Niestety, ale łatwo można uszkodzić m.in. plastikowe elementy deski, dlatego majsterkowicz będzie musiał się wykazać nie lada cierpliwością.

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.