Internetowa giełda części

Wybierz samochód i części jakich szukasz

Poradniki

Jak usunąć klej z karoserii samochodu?

07-08-2013

Klej na karoserii samochodu to koszmar dla niejednego lakiernika. Jego usunięcie bez uszkodzenia powierzchni lakieru jest niemal niemożliwe, dlatego niekiedy jedynym wyjściem wydaje się być malowanie. W dzisiejszym poradniku dowiecie się w jaki sposób można usuwać klej z karoserii samochodowej.

Większość klejów typu „Kropelka” czy „Super Glue” tworzonych jest w taki sposób, aby jak najszybciej zasychały. O tym, że zaschnięte ślady są niezwykle trudne do usunięcie nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz próbował coś skleić przy ich użyciu. Dlatego powinniśmy sobie zdawać sprawę z faktu, że zdecydowana większość lakierników nie zaoferuje nam niczego innego, jak pomalowanie zaschniętego kleju.

W internecie przewija się kilka „domowych” sposobów na usunięcie zaschniętego kleju z karoserii, jednak większość z nich jest mało skuteczna. Mowa tu o wykorzystywaniu rozpuszczalnika nitro, zmywacza do paznokci lub też jeszcze mocniejszych, specjalnych preparatów do usuwania kleju. Efekty najczęściej są zauważalne – klej jak siedział, tak siedzi, ale za to o wiele gorzej wygląda lakier dookoła miejsca zaschniętego kleju, który podatny jest na działanie wymienionych środków.

Istnieje jednak skuteczna metoda, która pomimo tego, że jest czasochłonna to pozwala pozbyć się kleju i w wielu przypadkach uzyskać zadowalający efekt. Jest ona jednak dedykowana dla cierpliwych osób, które mają wprawne dłonie. Pierwsze co musimy zrobić to zaopatrzyć się w żyletkę i przy jej pomocy pozbyć się nadmiaru kleju. Zabieg ten wykonujemy niezwykle ostrożnie, a przy odrobinie szczęścia uda nam się pozbyć całości zaschniętego kleju bez porysowania wierzchniej warstwy lakieru. Gdy dojdziemy do wniosków, że przy pomocy żyletki usunęliśmy już maksymalną ilość kleju bierzemy do ręki wodny papier ścierny, najlepiej o gradacji 2000-2500 i delikatnymi ruchami staramy się usunąć pozostałości kleju. Róbmy to na tyle ostrożnie, żeby nie porysować lakieru samochodu.

Minusem tego rozwiązania jest matowy lakier po przeprowadzonym zabiegu, ale co najważniejsze – nie ma śladów po kleju, a lakier w łatwy sposób można przywrócić do pierwotnego stanu. W tym celu powinniśmy się wybrać do sklepu po emulsję renowacyjną, którą następnie polerujemy zmatowiałe miejsce. Czynność tą należy wielokrotnie powtarzać, okrężnymi ruchami. Uzyskany efekt powinien być zadowalający, a kolor lakieru nie powinien się odróżniać na tle pozostałych elementów karoserii.

 

Autor: AutoParto.pl

lista poradników

Copyright © 2012 Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | Polityka cookies.